Nowy Newsletter
         PROSIMY O WSPARCIE  facebook  twitter

100-lecie powstania Związku Ziemian

 

W ramach obchodów 100 rocznicy powstania Związku Ziemian, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie organizuje lub uczestniczy w organizacji wydarzeń. Poniżej przedstawiamy je w porządku chronologocznym.


Maj ”Karta” numer ziemiański
11 maja wystawa Senat
16 maja debata Senat
W sieci historii artykuł 100 lecie ZZ
4 czerwca debata DSH
Uchwała Senat
Uchwała Sejm
Jesień wystawa plenerowa Krakowskie Przedmieście
wrzesień konferencja Sejm
24 września wystawa Wrocław 
 Zapraszamy na Koncert Muzyki Polskiej w 100. rocznicę powstania Związku Ziemian    Zapraszamy na Koncert Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II przy lacu Bankowym 1 w dniu 21 października 2016 roku o godzinie 18.00. Wysąpią Grupa Operowa Lakme oraz Mateusz Kasprzak-Łabudziński - skrzypce i Piotr Kopczyński - fortepian. Po Koncercie zapraszamy na skromny poczęstunek.


    Wstęp za zaproszeniami, które można bezpłatnie odebrać w biurze PTZ przy ul. Poznańskiej 38/2 w godzinach urzędowania. W wyjątkowych przypadkach zaproszenie będzie można pobrać na miejscu Koncertu.

Zaproszenie

Program

Obowiązuje strój wizytowy.
Prosimy o potwierdzenie obecności:
tel.: 22 622 08 42, 885 955 559,
e-mail: biuro@ziemianie.org.pl

 "EUROPA W RODZINIE" WE WROCŁAWIU

     W nowo otwartym ośrodku historycznym „Pamięć i Przyszłość – Zajezdnia” we Wrocławiu w sobotę 24 września otwarta została wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przy udziale gospodarza – Oddziału we Wrocławiu, a także Oddziału Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Tak jak np. w Warszawie czy w Dobrzycy wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jej otwarcie i zwiedzanie poprzedziła sesja historyczna, w której ukazano problematykę ziemiańską w różnych jej aspektach:• Piotr Szymon Łoś „Wkład przedstawicieli polskiego ziemiaństwa w rozwój kultury europejskiej (na wybranych przykładach)”• dr Agnieszka Łuczak „Ziemiańskie dziedzictwo kulturowe i jego straty po 1939 roku”• dr Norbert Wójtowicz „Dwór ziemiański a edukacja patriotyczna”• Hanna Fastnacht-Stupnicka „Ziemianie osiedleni na Dolnym śląsku po 1945 roku (wkład w rozwój regionu - gospodarka, nauka, kultura oraz represje”. 
Ekspozycja czynna jest do 20 października, Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław. Zapraszamy i polecamy!

https://www.facebook.com/centrumhistoriizajezdnia/photos/?tab=album&album_id=1396467197034338      Po otwarciu wystawy przedstawiciele Zarządu Głównego PTZ z prezesem Marcinem Schirmerem, swoim doradcą Markiem Komorowskim i Piotrem Szymonem Łosiem, członkiem ZG spotkali się z Zarządem i członkami Oddziału Dolnośląskiego PTZ. Rozmowa w dużej mierze dotyczyła działań naszego Stowarzyszenia w kwestii zadośćuczynienia za utracone mienie w ramach tzw. reformy rolnej. Ponadto rozmowa toczyła się wokół zadań, potrzeb, problemów i pomysłów na przyszłość, jakie mogłyby realizować Oddziały PTZ, w tym Oddział we Wrocławiu. 
     W imieniu przybyłych, pani prezes Jolancie Marii Świątkowskiej dziękujemy za gościnę, zaś Michałowi Kwileckiemu za trud pracy w przygotowaniu całego dnia, w którym najważniejszym punktem było otwarcie wystawy i towarzysząca jej sesja historyczna.
Piotr Łoś


Więcej fotografii na FacebookuUchwała Senatu

     W dniu 7 lipca 2016 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę powstania Związku Ziemian przy 71 głosach za, 7 przeciw, 11 wstrzymujących się. Po głosowaniu tekst Uchwały został uroczyście przekazany Prezesowi Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego - Panu Marcinowi Schirmerowi.
Tekst Uchwały


Wystawa w Senacie

 


 
   Wystawa "Europa w rodzinie. Ziemianie polscy w XX w." ponownie w Warszawie. Wszyscy, którzy nie zdążyli obejrzeć naszej wystawy będą mogli to uczynić podczas Nocy Muzeów. Wystawa zostanie otwarta w Senacie 11 maja. Uroczystość będzie miała charakter zamknięty.

Informacja o Wystawie na stronie Senatu


Zaproszenie na Debatę w Senacie

   
      Zapraszamy na Debatę 16 maja w Senacie "Ziemiaństwo Polskie. Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość". Wszystkich członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zapraszamy do udziału w Debacie. Uczestnicy Debaty będą mogli obejrzeć wystawę. Osoby, które chcą w niej uczestniczyć proszone są o zgłoszenie w biurze PTZ (warunek wstępu na teren Parlamentu).

tel.: 22 
622 08 42
e-mail: ptz@ziemianie.org.pl


Program Debaty

Informacja o Debacie na stronie SenatuPublikacja w kwartalniku "Karta"

     Ostatni, 87 nr "Karty" został poświęcony ziemianom:Tematem nowego numeru kwartalnika jest ziemiaństwo. W bloku Ziemiaństwo – kres epoki publikujemy zbiór świadectw ukazujących specyfikę losu tej grupy do roku 1945. Fotografie z XIX i początku XX wieku wprowadzają w świat dworu i gospodarstwa ziemiańskiego, a relacje – wspomnienia i dzienniki – układają się w wielogłosową opowieść o odbudowie majątków po zniszczeniach I wojny, działalności ziemian w dwudziestoleciu i wreszcie ich dziejach w czasie II wojny, przynoszącej początek schyłku epoki.


Do strony kwartalnika "Karta"Zaproszenie na posiedzenie Senatu