Nowy Newsletter
         PROSIMY O WSPARCIE  facebook  twitter

Kronika PTZ

Z życia Oddziału Dolnośląskiego

SPOTKANIE OPŁATKOWE

     W dniu 11 stycznia 2014 roku w zabytkowych pomieszczeniach Karczmy Piastowskiej we Wrocławiu odbył się "Opłatek" Dolnośląskiego Oddziału PTZ. Zarząd Oddziału przekazał ważne informacje o aktualnościach, a zwłaszcza relację z posiedzenia Rady Naczelnej z dnia 14 XII 013 r. Zawiadomił także o mających nastąpić wyborach.
     Nasze opłatkowe spotkanie zaszczycił swoją obecnością i błogosławieństwem ksiądz prałat Stanisław Pawlaczek, proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Rozmowy toczyły się przy stole pięknie przybranym zielonymi gałązkami. Najważniejszy symbol spotkania - żłóbek był położony w centralnej części stołu na pachnącym sianku. Nastroju dodawały palące się świece i kolędy śpiewane przy akompaniamencie muzycznym. Urozmaiceniem był wytworny i pyszny piernik przygotowany według starego, dworskiego przepisu. Radosna była także obecność grupki dzieci przyprowadzona przez naszych członków i ich przyjaciół. Dzieci popisały się odśpiewaniem kolędy "Lulajże Jezuniu ".
     Rozmowy dotyczyły nie tylko tematów świątecznych. Rozważano i analizowano sytuację w naszej Ojczyźnie... Przewijała się troska o to, czy nasze sprawy doczekają się uczciwych i sprawiedliwych rozwiązań.

Aleksandra Sieradzka


  

  
 

Z życia Oddziału Gdańskiego

OPŁATEK

     Tradycyjne spotkanie członków Oddziału Gdańskiego odbyło sie 10 stycznia 2014 roku w gościnnej siedzibie Klubu Myśliwskiego w Gdańsku.
     Gościem naszym, jak co roku był ks abp. Tadeusz Gocłowski. Byli również obecni członkowie wspierający: prof.Aleksander Kołodziejczyk z małżonką, Leszek Zakrzewski - właściciel prywatnego muzeum Wybickich we dworze w Sikorzynie oraz zaproszony z Wielkopolski Mikołaj Pietraszak-Dmowski - dyrektor Majątku Rogalin.
     Spotkanie upłynęło na śpiewaniu kolęd, wysłuchaniu ciekawych wystąpień gości i wspomnieniach.

 

  

Fot. 1: od lewej: dr Maciej Rydel, wiceprezes Oddziału Gdańskiego i wiceprezes Zarządu Głównego PTZ, prof. Aleksander Kołodziejczyk, Leszek Zakrzewski, Mikołaj Pietraszak-Dmowski oraz członkowie Oddziału: państwo Hanna i Andrzej Rogóyscy, Hubert Rudowski z córką Dominiką.

Fot. 2: od lewej : ks abp. Tadeusz Gocłowski, Roman Kraiński, prezes Oddziału Gdańskiego PTZ, Maciej Rydel, prof.Aleksander Kołodziejczyk i w głębi Leszek Zakrzewski.


Serdecznie pozdrawiamy z Wybrzeża i życzymy wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

                                                                                                                                                    Katarzyna Rudowska-Samuła
                                                                                                                                                          sekretarz Oddziału Wydarzenia nieco wcześniejsze

      4 października  dla PTZ i 28 listopada 2013 r. dla Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Gdańsku Maciej Rydel przedstawił prezentację multimedialną pt.: „Polskie dwory na Kresach Wschodnich – przeszłość i teraźniejszość”. Odczyt zawierał 100 fotografii dworów i pałaców na terenach obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy – ich stan przed 1939 rokiem i w latach 2010-2013.

     9 grudnia odbyło się w Gdańsku zakończenie konkursu „Ślady historii najnowszej w mojej miejscowości”. Konkurs dla szkół województwa pomorskiego zorganizowały  Gdańskie Oddziały Instytutu Pamięci  Narodowej  i  PTZ.  Wyróżnienia uhonorowane dyplomami PTZ oraz książkami M. Rydla,  otrzymał Zespół Szkół ze Starogardu Gdańskiego za prace pt: „Starogardzkie dwory ich mieszkańcy w latach 1920-1939” oraz „Zapomniane historie - Koralewscy z Jabłowa”.

     13 grudnia 2013 r. w pałacu w Waplewie Wielkim koło Malborka wiceprezes PTZ Maciej Rydel wziął udział w uroczystości wręczenia medalu Zasłużona Kulturze „Gloria Artis”  pani Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej, wnuczce  ostatniego właściciela pałacu, Stanisława hr. Sierakowskiego.

     Pani Izabella Sierakowska-Tomaszewska zrobiła bardzo wiele dla uratowania gniazda swoich przodków.  Zawarła  porozumienie z Muzeum Narodowym w Gdańsku przekazując prawa do dysponowania pałacem., a równocześnie przekazała w imieniu rodziny Sierakowskich elementy wyposażenia pałacu, których wartość wyceniono na 3,2 mln zł.

     Maciej Rydel przekazał pani Izabelli Sierakowskiej serdeczne podziękowania za pielęgnowanie tradycji ziemiańskich i działania na rzecz kontynuowania kulturotwórczej roli ziemiaństwa.

     Muzeum Tradycji Szlacheckich istniejące w Waplewie Wielkim organizuje szereg imprez kulturalnych, związanych m.in. z Fryderykiem Chopinem, który odwiedził  tu Kajetana Sierakowskiego w 1827 roku.

     13 grudnia 2013 r. miejscowa szkoła podstawowa wystawiła w pałacu  piękne jasełka dla licznie zgromadzonych gości.

 

Maciej Rydel,

wiceprezes Oddziału Gdańskiego i wiceprezes Zarządu Głównego PTZ


     OPŁATEK ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO PTZ

      W Domu Pielgrzyma "Amicus" (parafia św. Stanisława Kostki na Żoliborzu) odbyło się Spotkanie Opłatkowe Oddziału Warszawskiego PTZ. Przewodniczył mu, jak zawsze Juliusz Karski, prezes Oddziału. Wśród gości: bp. Marian Pikus (przedstawiciel metropolity warszawskiego kard. K. Nycza) i ks. prałat Kazimierz Bożełko, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. O modlitwę zadbał duszpasterz Oddziału ks. prałat dr Mirosław Nowosielski. 


Od lewej: prezes O/Warszawskiego Juliusz Karski, Cecylia Krasicka, ks. prałat Kazimierz Bożełko, bp. Marian Pikus, ks. prałat Mirosław Nowosielski. 

Pełną galerię z Opłatka warszawskiego znajdą Państwo w zakładce "Galeria Z życia PTZ" (albo klikając tu)


 


Jubileusz Andrzeja Laudowicza

Dnia 24 listopada 2013 roku w restauracji "Honoratka" w Warszawie obchodziliśmy Jubileusz 80-lecia Andrzeja Laudowicza, byłego wiceprezesa PTZ, obecnego członka ZG, twórcy "Wiadomości Ziemiańskich"


ANDRZEJ MARIAN LAUDOWICZ jest synem Mariana Michała (1899-1964), współwłaściciela majątku Tuwalczew w powiecie kaliskim i Wandy z Hepków z Waliszewic. Ukończył Wydział Rolny Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz kursy wełnoznawcze na Politechnice Łódzkiej. Pracował w koszalińskich i bydgoskich PGR, był kierownikiem Działu Hodowli Owiec w Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt, dyrektorem Zrzeszenia Związków Hodowców Owiec w Polsce. Zajmował się selekcją zarodowych owiec, zyskując jedną z czołowych pozycji w kraju. Ma także doświadczenie redakcyjne, będąc redaktorem naczelnym miesięcznika „Owczarstwo”. Nie dziwne więc, że zainicjował i z powodzeniem kierował redakcją kwartalnika „Wiadomości Ziemiańskie”. Powołał je do życia i są one jego ukochanym „dzieckiem”, oprócz tych najwspanialszych - wnuków – synów córki. W Polskim Towarzystwie Ziemiańskim jest od samego początku i był wiceprezesem Zarządu Głównego, a obecnie nadal jest jego członkiem.
Znany z umiejętności organizacyjnych: wspaniałe wycieczki po ziemiańskich dworach, wyśmienite bale, pieczołowicie przygotowywane pielgrzymki ziemian na Jasną Górę, a w tym roku pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Walnie przyczynił się także (wspólnie m.in. z pp. Andrzejem Matuszewiczem i Andrzejem Radoszewskim) do powstania Biura PTZ na ul. Poznańskiej – tam zresztą można Go najczęściej spotkać.
Uśmiechnięty, pomocny, z inicjatywą, poświęcający ziemiaństwu wiele godzin i dni pracy, oddający nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim serce.
Szarmancki wobec kobiet, szalenie elegancki, niekiedy w starym, dobrym stylu – nienaganność ubioru to także jedna z cech Go wyróżniających.
Andrzej Marian Laudowicz dokładnie 14 listopada br. w warszawskiej restauracji „Honoratka” obchodził Jubileusz 80 Lecia urodzin. Na krótki komunikat: „Andrzej obchodzi osiemdziesiątkę”, bez namysłu, a z radością skrzyknęła się grupa przyjaciół, by złożyć Mu życzenia i wspólnie spędzić miły wieczór. Przy osiemdziesiątce setka to za mało, więc szampański toast brzmiał: „Andrzeju, 200 lat!”.
 W imieniu władz PTZ, prezesa Zarządu Głównego Jerzego Mańkowskiego i Rady Naczelnej PTZ, życzenia Jubilatowi złożyła p. Danuta Prus-Głowacka, przewodnicząca Rady. Nieco speszony, wzruszony, ale zadowolony Jubilat bawił nas rozmową i nieco także wspomnieniami. Ale tych akurat było mało, bo Andrzej Laudowicz nie patrząc do kalendarza jest ciągle pełen wigoru i aktywności na rzecz ziemian i PTZ. Andrzeju, dziękujemy, prosimy o jeszcze :-)!

Przedstawiamy: 

Życzenia (wręczone Jubilatowi)

Fotografie z Jubileuszu na profilu PTZ na Facebookuku
Pielgrzymka Ziemian i Potomków Sejmu Wielkiego do Świątyni Opatrzności Bożej, 20-21 września 2013 roku.Od lewej: Andrzej Krzyżanowski, marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego,

ks. prałat dr Mirosław Nowosielski, prof. Zofia Zielińska, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Była to pierwsza wspólna Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego i pierwsza w naszym środowisku do Świątyni Opatrzności Bożej. Jej celem był oczywiście głównie aspekt religijny, ale ze względu na miejsce i jego ideę, pokłoniliśmy się pamięci przodków, którzy pod koniec XVIII wieku próbowali ratować Ojczyznę.
Pielgrzymka mogła odbyć się dzięki inicjatywie i głównemu organizatorowi p. Andrzejowi M. Laudowiczowi, członkowi Zarządu Głównego PTZ oraz dzięki hojności i wielkiemu sercu p. Cecylii Krasickiej. Całością prac organizacyjnych formalnie i z wielkim oddaniem także praktycznie kierowała p. Danuta Prus-Głowacka, przewodnicząca Rady Naczelnej PTZ. Wielką pomocą służył też Sebastian Popowski, pracujący w sekretariacie Biura PTZ.
Oba dni miały odmienny charakter. Pierwszy to przede wszystkim Msza św. koncelebrowana przez ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego oraz Akt Oddania Środowisk Ziemiańskich Opatrzności Bożej (zdjęcia z tej części uroczystości zamieścimy w późniejszym terminie). Przed uroczystością religijną odbyła się część konferencyjna, w której o świątyni Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności za Konstytucję 3 Maja mówił Andrzej Krzyżanowski, marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, zaś o znaczeniu i skutkach Konstytucji Majowej opowiadała prof. Zofia Zielińska. Ponadto, wystąpił Jerzy Jerzy Mankowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, a w dyskusji po referatach udział wzięli m.in. ks. prałat Mirosław Nowosielski, duszpasterz ziemian warszawskich oraz Marek Suski, poseł RP. W uroczystościach obu dni pielgrzymkowych wziął tez udział Jan Maria Jackowski, senator RP wraz ze swoimi dziećmi.
Drugiego dnia oddaliśmy hołd naszym przodkom. Wiązankę kwiatów złożyliśmy przy pomniku Armii Krajowej na ul. Wiejskiej, zaś wieniec i wiązanki (ufundowane przez p. C. Krasicką i Jej rodzinę) przy pomniku ku czci Pomordowanym na Wschodzie.
Cieszy liczny udział członków i sympatyków obu stowarzyszeń: SPSW i PTZ, faktycznie wraz z rodzinami (małżeństwa, dzieci, wnuki). W treści religijnej, konferencyjnej i patriotycznej Pielgrzymka spełniła oczekiwania, o czym świadczą np. wpisy do Księgi Pamiątkowej (Kroniki). W warstwie edukacyjnej i turystycznej również znalazła uznanie, bo gros osób, nie tylko z Oddziałów PTZ w kraju, ale i z samej Warszawy wzięło udział w zwiedzaniu Zamku Królewskiego, podziwiając nie tylko wnętrza, ale bacznie obserwując ślady przeszłości swoich rodzin.
Zapraszamy do przeglądania fotografii, które znajdą się także na stronie internetowej PTZ, SPSW, jak również w kolejnym numerze "Wiadomości Ziemiańskich".

Zdjęcia z Pielgrzymki (część referatowa i pomnikowa)


Oprac. i fot. Piotr Sz. Łoś