Nowy Newsletter
         PROSIMY O WSPARCIE  facebook  twitter

Publikacje


Książka Macieja Rydla: "Wiejskie dwory i pałace (otwarte dla turystów)"

   
W 2015 i 2016 roku ukazała się książka Macieja Rydla: "Wiejskie dwory i pałace (otwarte dla turystów)" rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie”. Jest to przewodnik po dworach i pałacach w całej Polsce i informacja o jedynym polskim dworze na Litwie (w Gaczanach), które przekazują tradycje polskiego ziemiaństwa. Przewodnik zawiera krótkie opisy 63 obiektów, w tym 42 dworów, 17 pałaców i 4 zamków. Dzięki temu przewodnikowi czytelnik może sobie zaplanować wycieczkę po całej Polsce trasą "ziemiańską", nocując wyłącznie w dworach i pałacach. 25 obiektów, spośród wymienionych w przewodniku oferuje takie usługi. Przewodnik można nabyć w cenie 20 zł w biurze PTZ w Warszawie przy ul. Poznańskiej. Foto okładki książki (kliknij - będzie większe)     


     
      Dwór - polska tożsamość - książka Macieja Rydla

       Książkę wydała uznana oficyna Zysk i S-ka z Poznania w październiku 2012 r. 

Maciej Rydel jest autorem książek ,,Jam dwór polski" (1993 i 1997), „Oblicza polskiego dworu” (2004 i 2005), wielu artykułów, odczytów i wystaw na temat tradycji polskiego dworu i historii ziemiaństwa polskiego. Jest wiceprezesem PTZ.

Książka stanowi kompendium wiedzy o zjawisku ważnym dla polskiej tożsamości, jakim są dwory, będące charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, polskiej historii i kultury.

Bogato ilustrowana książka (250 ilustracji) przedstawia najwartościowsze przykłady dworów zbudowanych w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych. Autor pokazuje wielką różnorodność koncepcji architektonicznych realizowanych w poszczególnych okresach. Zaznajamia nas z historią dworów i losami ich właścicieli, walorami estetycznymi i użytkowymi samych budynków i ich otoczenia.

Dwory były ośrodkiem ziemiańskiej kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i narodowych oraz walki o polskość. Charakterystyczne dla Polski jest to, że takich małych siedzib ziemiańskich było stosunkowo dużo, w porównaniu z innymi krajami Europy.

Autor  pokazuje też proces niszczenia warstwy ziemiańskiej i ich siedzib po 1939 roku. Stara się uświadamiać jak wielkim zagrożeniem dla naszej kultury i tożsamości w Europie jest usuwanie z krajobrazu polskiego zabytkowych dworów i parków, a ze świadomości Polaków usuwanie patriotycznych wartości ziemiańskich. 

       Arystokracja. Polskie Rody - książka Marcina Schirmera

       Szanowni Państwo!

W imieniu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego bardzo polecam książkę Marcina K. Schirmera „Arystokracja”, wydaną przez PWN. Polecam także osobiście. Jest napisana rzeczowo, poszerza naszą wiedzę na temat warstwy najwyższej ziemiaństwa, czyli arystokracji. Służyć może także jako kompendium wiedzy dla czytelników, którzy nie mają związków z ziemiaństwem, ale są zainteresowani historią Polski. A mowa tam o rodach, które w tej historii zapisały niejedną kartę!  

„Arystokracja” M. Schirmera to nie tylko historia, bowiem Autor pisze również o tym, kim są współcześnie żyjący potomkowie arystokracji. Książka jest bardzo pięknie wydana, może więc być także prezentem imieninowym czy z innej okazji, ale i lektura publikacji o walorach estetycznych, należy przecież do przyjemności. Polecam, miłej lektury!

Piotr Szymon Łoś, sekretarz ZG PTZ

Okładka książki